Kariera w nieruchomościahc - jaki jest klucz do sukcesu?
- 2010-04-01 14:36:32
- 326
- Kariera w pracy
Wybierając drogę kariery zawodowej, każdy z nas niewątpliwie zastanawia się nad tym, które cechy bądź atrybuty pozwolą nam na osiągnięcie sukcesu. Czy koniecznym warunkiem jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów czy wystarczy przebojowość i relacje interpersonalne, które kandydat buduje z otoczeniem biznesowym? A może najważniejsze są dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenie zdobyte w danej branży. Czy wystarczającym argumentem w rękach kandydata są ukończone szkolenia i zdobyte licencje zawodowe? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, tym bardziej, że każda branża kieruje
Wybierając drogę kariery zawodowej, każdy z nas niewątpliwie zastanawia się nad tym, które cechy bądź atrybuty pozwolą nam na osiągnięcie sukcesu. Czy koniecznym warunkiem jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów czy wystarczy przebojowość i relacje interpersonalne, które kandydat buduje z otoczeniem biznesowym? A może najważniejsze są dotychczasowe osiągnięcia i doświadczenie zdobyte w danej branży. Czy wystarczającym argumentem w rękach kandydata są ukończone szkolenia i zdobyte licencje zawodowe? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, tym bardziej, że każda branża kieruje się własnymi prawami. Niewątpliwie jednak, jeśli chodzi o nieruchomości, to specyfika sektora wskazuje pewne prawidłowości.
Osoba licząca na rozwój kariery zawodowej w sektorze nieruchomości musi się liczyć z faktem, iż droga ta wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz zdobywania licencji zawodowych. Licencja niejednokrotnie otwiera drogę, a już na pewno bardzo ułatwia dostęp do zawodu. Duże zainteresowanie sektorem nieruchomości spowodował wysyp nowych studiów kierunkowych z zakresu zarządzania, wyceny czy pośrednictwa w wycenie nieruchomościami, jednocześnie ułatwiając młodym ludziom dostęp do wiedzy merytorycznej. Coraz więcej kandydatów na rynku nieruchomości zdobywa również licencje, praktyki zawodowe czy certyfikaty typu CCIM. Dodatkowo zdolności negocjacyjne czy budowanie pozytywnych relacji z potencjalnym kontrahentem jest niezmiernie ważne z punktu widzenia branży nieruchomości, jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład stanowisko Negocjatora. Najważniejszym jednak aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jeśli liczy się na długofalową i owocną karierę w sektorze nieruchomości jest fakt, iż środowisko związane z sektorem nieruchomości jest otoczeniem niezwykle hermetycznym. Podejmując próbę zmiany zatrudnienia pamiętajmy, że to, co liczy się dla potencjalnego pracodawcy jest nasz wizerunek na rynku wraz z reputacją, na którą sobie zapracowaliśmy podczas realizacji wcześniejszych projektów. Bo czyż nie zaufamy bardziej kandydatowi, który oprócz certyfikatów będzie mógł się pochwalić nienaganną opinią? A te informacje nietrudno zdobyć w otoczeniu tak małym jak branża nieruchomości. To samo tyczy się sposobu, w jaki rozstajemy się na naszym dotychczasowym pracodawcą. Choć konieczność kulturalnego zakończenia relacji biznesowej powinna być regułą niezależnie od branży i poziomu zajmowanego stanowiska.
O tych wszystkich aspektach musimy koniecznie pamiętać, tym bardziej obecnie, kiedy sytuacja na rynku coraz bardziej ułatwia pozyskanie wykwalifikowanego specjalisty, a z drugiej strony - ogranicza dostęp do ciekawych i pełnych wyzwań projektów.
Artykuł partnerski:
Autor artykułu: Agata Piątek, Consultant HAYS Office Support, HAYS Poland