Listy Motywacyjne
Wzory, szablony i przykłady listów motywacyjnych
List Motywacyjny to w wielu przypadkach pierwszy dokument, który czyta pracodawca. Jest on niezwykle istotny przy aplikowaniu na oferty pracy, które nie wymagają doświadczenia lub gdy Ty nie posiadasz tego doświadczenia. Umożliwia zaprezentowanie się i wyróżnienie spośród innych kandydatów, którzy mają podobne - puste życiorysy.
List Motywacyjny to zarówno treść, stylistyka i odpowiednie rozmieszczenie tekstu, objętość ale i układ graficzny, który pozwoli Ci się wyróżnić. Każdy z tych elementów jest istotny i odgrywa odpowiednią rolę.
Kiedy list motywacyjny jest wymagany?
Pracodawcy różnie podchodzą do Listów Motywacyjnych. Zwykle jest on wymagany w procesach rekrutacyjnych, w których rekrutację realizują profesjonalni rekruterzy. List motywacyjny jest dla nich kopalnią wiedzy.
W każdej rekrutacji, gdy pracodawca wymaga załączenie listu motywacyjnego, powinieneś to zrobić obowiązkowo. Nieprzesłanie listu motywacyjnego w takim przypadku, zwykle będzie skutkowało odrzuceniem aplikacji.
W przypadku gdy Pracodawca nie wspomina o liście motywacyjnym w ofercie pracy, warto jednak rozważyć jego stworzenie i dołączenie. Z pewnością wyróżni Cię spośród osób ubiegających się o pracę, a jeśli będzie dobrze przygotowany, zwiększysz swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną.
Jeżeli w ofercie pracy pracodawca jasno wskazał, by nie przesyłać listu motywacyjnego, nie rób tego. Dołączenie listu w takiej sytuacji będzie oznaczało jedno - nie przeczytałeś oferty pracy lub za nic masz reguły ustalane przez pracodawcę.
Co powinien zawierać list motywacyjny?
List motywacyjny to dokument formalny. Musi zawierać kilka obowiązkowych elementów, do których należą:
- Data dokumentu
- Nadawca listu (czyli Ty)
- Adresat listu (czyli pracodawca)
- Informacja odnośnie ogłoszenia o pracę, którego dotyczy list
- Treść
- Informacja o załącznikach
- Zwrot grzecznościowy z podpisem
Data dokumentu
Zwykle umieszczana w prawym górnym rogu dokumentu. Może łączyć się nazwą miejscowości w której mieszkasz. To istotny element, który może wskazywać pracodawcy, czy przygotowałeś List Motywacyjny pod ofertę pracy, czy jest to wielomiesięczny szablon, którego używasz do każdej aplikacji.
Nadawca listu
Każdy list powinien być opatrzony informacją o tym, kto jest jego autorem oraz gdzie należy na niego odpowiedzieć. Sekcja nadawcy listu powinna zatem posiadać co najmniej:
- Twoje imię i nazwisko
- Numer tel. kontaktowego
- Adres e-mail
Nadawca może także zawierać następujące informacje:
- Możesz też zamieścić Adres Zamieszkania, ale w ostatnich latach dopuszczalne jest niewprowadzanie tego elementu jako podencjalnie podatny na dyskryminację ze względu na pochodzenie (np. mniejsze miejscowości, prowincje, odległość od miejsca pracy itp., możliwość proponowania mniejszych stawek)
- Stopień naukowy, jeżeli masz obroniony doktorat lub aplikujesz do podmiotów, w których stopień ten może mieć znaczenie (np. jednostek naukowych).
Adresat listu
Adresat wbrew pozorom jest niezwykle istotnym elementem listu motywacyjnego. Pomyłka w tym zakresie może być źle odebrana. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Łatwiej jest aplikować do dużych firm, lub jednostek publicznych, gdzie zdobycie informacji kto jest szefem i jak nazywają się poszczególne działy jest znacznie prostrze.
Co innego jest w przypadku mniejszych firm lub takich, które celowo ukrywają te informacji. Często niezbędny będzie wywiad. Wywiadu możesz dokonoać kontaktując się np. bezpośrednio z rekruterem lub pytają ludzi w serwisach społecznościowych zatrudnionych w firmie, do której będziesz aplikował lub aplikowała.
Adresat powinien posiadać wszystkie poniższe informacje o ile jesteś w stanie je uzyskać:
- Imię i nazwisko osoby decydującej o zatrudnieniu - najczęściej dyrektor, prezes, ewentualnie kierownik
- Stopień naukowy powyższej osoby - obowiązkowo gdy jest wyższy niż magister - niektórzy są bardzo uczuleni na jego brak
- Stanowisko wskazanej powyżej osoby
- Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć osoby, która będzie analizować twoje dokumenty aplikacyjne, postaraj się znaleźć nazwę komórki orgniazacyjnej w podmiocie, w którym miałbyś lub miałabyś pracować, a jeżeli nie możesz znaleźć - nie wprowadzaj żadnej wymyślonej nazwy - jak np. dział rekrutacji o ile nie jesteś pewny, że takowy istnieje w podmiocie i właśnie tak się nazywa.
- Minimalnie: Nazwa podmiotu, do którego składasz aplikację
- Minimalnie: Adres podmiotu, do którego aplikujesz
Staraj się także zachować wskazaną kolejność. Błędy w powyższej adresacji mogą być źle odczytane a niekiedy - w szczególności przy dużej liczbie chętnych - mogą być przyczyną odrzucenia aplikacji.
Treść
Pisząc list motywacyjny musisz pamiętać, że jest to dokument formalny. Podstawą więc jest:
- Brak błędów ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych
- Język formalny - bez zwrotów potocznych
- Konkretny bez lania wody, bez własnej oceny - tylko fakty
Treść listu motywacyjnego musi być przede wszystkim spójna z przekazywanym w dokumentach aplikacyjnych życiorysem. Nie może go jednak powielać. List motywacyjny musi poruszać / wyjaśniać co najmniej:
- Uzyskane wykształcenie, tytuły naukowe oraz zawodowe oraz uprawnienia (wymagane w pracy)
- Posiadane doświadczenie - w odniesieniu do branży, w której działa pracodawca
- Największe osiągnięcia
- Powody i cele aplikowania na wybrane stanowisko
- Korzyści dla pracodawcy z zatrudnienia Ciebie
- Wyrażenie zainteresowanie pracą i propozycja spotkania (kwalifikacyjnego)
List motywacyjny nie powinien zawierać szczegółów. Powinien zainteresować pracodawcę, tak by zachęciło go to do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj jednak by pisać wyłącznie prawdę.
W liście, w zależności od dostepnego miejsca oraz samym stanowiskiem możesz poruszyć też tematy:
- nawiązanie do portfolio prac własnych
- nawiązanie do skorzystania z referencji podanych w CV
- informacje o dodatkowych szkoleniach, które będą przydatne w pracy
- plany edukacyjne i rozwojowe (zbieżne z oferowanym stanowiskiem pracy)
Te ostatnie są szczególnie przydatne, gdy dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie masz czym się pochwalić. Aby wskazać, że jesteś zdeterminowany lub zdeterminowana do rozwoju, zdobywania wiedzy oraz doświadczenia i że chcesz się uczyć, dobrze jest określić sobie nawet krótkookresowy plan rozwoju i nauki, i przedstawić go potencjalnemu pracodawcy.
O czym nie pisać w liście motywacyjnym?
- Nie wymieniaj kompetencji miękkich - tj, np. pracowitość, odporność na stres itd. jeżeli wskazałeś takie komptencje w CV, napisz lepiej, jak wykorzystałeś je w konkretnej sytuacji lub projekcie.
- Nie używaj zwrotów potocznych i nieprofesjonalnych np. cwany, sprytny.
- Nie powielaj treści z CV, np. nie pisz o programach komputerowych, które znasz. Zamiast tego napisz co zrealizowałeś za ich pomocą - pod warunkiem że nie wskazałeś tego w zakresie realizowanych obowiązków w CV.
- Nie pisz o swoich marzeniach, hobby i innych prywatnych aspektach Twojego życia
- Nigdy nie pisz co zatrudnienie / pracodawca da tobie, jakie będą Twoje korzyści, a przynajmniej nie rób z tego głównego wątku chęci zmiany lub podjęcia pracy.
Jaką długość powinien mieć list motywacyjny?
Ogólnie powinieneś się trzymać zasady, by List Motywacyjny nie przekroczył 1 strony A4. Pracodawcy nie mają czasu się zagłębiać w tony dokumentów.
Powyższa zasada nie dotyczy jedynie aplikacji na stanowiska eksperckie lub kierowników wysokiego szczebla.
Jeżeli masz więcej do przekazania, np. chciałbyś opisać swoje projekty, realizacji, przygotuj oddzielny dokument, który nazwiesz np. Portofolio, w którym możesz się rozwinąć dowolnie. Wskaż go jako załącznik do Listu Motywacyjnego. Jeżeli pracodawca się zainteresuje, przeczyta o twoich sukcesach i zrealizowanej pracy. Jeżeli nie ... no coż trudno.
Jak powinien wyglądać list motywacyjny?
List Motywacyjny musi mieć formę dokumentu formalnego. Musi więc spełniać kryteria pisania listów.
Przy tworzeniu listu motywacyjnego należy pamiętać, że różne zasady obowiązują w różnych krajach. Zasady te dotyczą np. kolejności lub strony umieszczenia adresata i nadawcy itp.
W Polsce przyjęło się, że:
- Data z miejscowością są umieszczone w prawym górnym rogu.
- Następnie pole z nadawcą, powinno się znajdować po lewej stronie
- Następnie, poniżej, po prawej stronie, powinno znaleźć się pole adresata. Uwaga! Nie należy formatować pola do prawej. Informacje w polu powinny znajdować się na równym poziomie w pionie od lewej. Neleży przesunąć tylko margines w prawo.
- Następnie powinna znaleźć się informacja, czego dotyczy list - np. ogłoszenia o pracę o numerze ref. [...] opublikowanych w [...]. Informacja ta może się też znaleźć w samej treści listu motywacyjnego.
- Następnie zwrot grzecznościowy np. Szanowna Pani, Szanowny Panie, Szanowni Państwo,
- Następnie treść. Treść powinna być podzielona na odpowiednie akapity składające się z kilku krótkich zdań. Taki podział jest bardziej czytelny i estetyczny. Justowanie treści nie jest wymagane, ale w niektórych przypadkach wygląda lepiej.
- Dwa ostatnie elementy (w dowolnej kolejności) to:
- Lista załączników, składająca się co najmniej z CV (Życiorysu), który to jest dołączany do Listu Motywacyjnego a nie odwrotnie
- Zwrot grzecznościowy z odręcznym podpisem np. Z wyrazami szacunku, Z poważaniem, itp.
PONIŻEJ KILKA PRZYKŁADÓW LISTÓW MOTYWACYJNYC DO POBRANIA W FORMACIE DOCX