Logo jobtime.pl

Jaka Motywacja do zmiany pracy odstrasza potencjalnych pracodawców?

Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy od chwili ukończenia szkoły aż do osiągnięcia wieku emerytalnego pracowało się w jednej firmie. Dzisiejszy rynek bezustannie weryfikuje potrzeby pracodawców i pracowników. W nowych, szybko rozwijających się branżach zmiana miejsca pracy nie wydaje się być dziwną decyzją, natomiast nim ja podejmiemy warto przeanalizować wszystkie czynniki, które mnie do tego skłaniają - czy chodzi mi tylko o lepsze pieniądze, czy zmieniam miejsce pracy, bo wyczerpały się dla mnie możliwości dalszego rozwoju, czy zmieniam ją z przyczyn ambicjonalnych, bo np. mam dość szefa, nie

Jaka Motywacja do zmiany pracy odstrasza potencjalnych pracodawców?

Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy od chwili ukończenia szkoły aż do osiągnięcia wieku emerytalnego pracowało się w jednej firmie. Dzisiejszy rynek bezustannie weryfikuje potrzeby pracodawców i pracowników. W nowych, szybko rozwijających się branżach zmiana miejsca pracy nie wydaje się być dziwną decyzją, natomiast nim ja podejmiemy warto przeanalizować wszystkie czynniki, które mnie do tego skłaniają - czy chodzi mi tylko o lepsze pieniądze, czy zmieniam miejsce pracy, bo wyczerpały się dla mnie możliwości dalszego rozwoju, czy zmieniam ją z przyczyn ambicjonalnych, bo np. mam dość szefa, nie dano mi awansu, którego oczekiwałem lub nie dano podwyżki. Właśnie o takie powody na pewno zostaniemy zapytani na rozmowie kwalifikacyjnej; wśród nich są też takie motywy, które już nawet na pierwszej rozmowie zamiast zachęcić mogą odstraszyć potencjalnego pracodawcę.

Po pierwsze motywacja wyłącznie finansowa. Przyszły pracodawca rozmawiając z takim kandydatem ma przekonanie, że powodem, dla którego Kandydat oferuje firmie swoje usługi jest wyłącznie przymus ekonomiczny ? pieniądze mogą być czynnikiem, który przyciągają do organizacji, ale w dłuższej perspektywie nie wpływają na zwiększenie motywacji i zaangażowania. Pracodawca musiałby podjąć spore ryzyko licząc się z faktem, ze pojawienie się ciekawszej oferty na tak konkurencyjnym rynku pracy może spowodować szybki ?odpływ? dopiero, co pozyskanego pracownika.

Po drugie brak satysfakcji połączony z chęcią szybkiego awansu. Brak możliwości rozwoju w obecnej firmie może wpływać dwojako na nasz obraz u przyszłego pracodawcy ? zależy to oczywiście od spójności naszej kariery zawodowej. Wygórowana ambicja i wysokie aspiracje mogą powodować szybkie znudzenie na proponowanym stanowisku. Zbyt częste zmiany pracy zdecydowanie niekorzystnie wpływają na wizerunek naszej osoby. Warto, więc by nasze aspiracje były realne a osiągnięcia zawodowe spójne, dowodzące naszej wytrwałości w systematycznym i wytrwałym dążeniu do wyznaczonego celu.

Po trzecie, konflikt z obecnym szefem i zła atmosfera pracy. Choć może to być rzeczywiście silny motywator do poszukiwania zmian nie należy z pewnością wylewać swoich żali przed nowym pracodawcą. Może to skłaniać do przypuszczeń, ze mamy problemy z przystosowaniem do relacji panujących w firmie oraz powodować przyczepienie nam etykiety malkontenta, który w pracy może powodować wyłącznie konflikty.

Rezygnacja z bezpieczeństwa nieciekawej, ale stabilnej pracy jest trudna i wymaga sporo wiary, ale możliwości, które daje i satysfakcja, którą można zyskać, z całą pewnością są zachęcające. Nowe wyzwania, poszukiwanie swoich preferencji i wykorzystywanie predyspozycji powinny być naturalną potrzebą każdego pracownika. Jednakże taka decyzja powinna być przemyślana, bo częste zmiany pracy mogą zdecydowanie wpływać na nasza niekorzyść. Jeśli już podejmiemy taka decyzje warto ja tak uargumentować, by zachęcić a nie odstraszyć przyszłego pracodawcę do podjęcia z nami współpracy.

rtykuł partnerski:
Hays Polska

Autor artykułu: Agnieszka Suter, Consultant HAYS Construction [&] Property

Źródło: Materiał został opublikowany na portalu: Eurojobscee.com, czerwiec 2008

Jak zaplanować swoją karierę?Poprzedni
Jak zaplanować swoją karierę?
Jak płaca, taka pracaNastępny
Jak płaca, taka praca