Czy warto często uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych?
- 2010-04-01 14:36:32
- 379
- Rozmowa o pracę
Pracujesz i zastanawiasz się nad zmianą pracy?W znalezieniu odpowiedzi na tak postawione pytanie pomocne jest zastanowienie się czy na naszym
Pracujesz i zastanawiasz się nad zmianą pracy?
W znalezieniu odpowiedzi na tak postawione pytanie pomocne jest zastanowienie się czy na naszym obecnym stanowisku pracy, przy obecnym zakresie obowiązków i odpowiedzialności i przy obecnych szansach na rozwój w przyszłości jesteśmy usatysfakcjonowani. Jeśli tak nie jest, choćby z jednego z wymienionych powodów, odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi: Tak - warto uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych!
Badania satysfakcji pracowników wykazują wysoki stopień niezadowolenia wszystkich grup pracowników na zajmowanych przez nich stanowiskach. Dzieje się tak nawet na bardzo dobrze płatnych stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych. Wynika to z tego, że aby mówić o pełnej satysfakcji musi być spełnionych wiele warunków. Jest ona funkcją między innymi pełnego wykorzystywania wiedzy i umiejętności na stanowisku pracy, szans rozwoju zawodowego, dobrej atmosfery pracy, efektywnej współpracy w ramach zespołu, współpracowników, wynagrodzenia, systemu motywacyjnego, świadczeń dodatkowych, naszego samopoczucia i wielu innych, spersonalizowanych czynników.
Warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne dotyczące wybranych, interesujących nas ofert pracy. W ten sposób stwarzamy sobie alternatywy do obecnej sytuacji zawodowej. Nie musimy jej zmieniać jeśli alternatywa nie jest dla nas znacząco lepsza. Nawet jeśli jej nie wybierzemy zyskujemy wiele. Przekonamy się w ten sposób o dobrych stronach naszego obecnego stanowiska pracy, które są dla nas ważne, dowiemy się czegoś więcej na temat rynku w ramach, którego funkcjonujemy oraz nabierzemy pewności siebie w tego typu spotkaniach. Rozmowa kwalifikacyjna jest swego rodzaju eksperymentem autoprezentacji. Jest też, jednym z wielu w naszym życiu, testów relacji interpersonalnych.
Dla samego pozyskania nowej oferty pracy, rozmowa ze specjalistą ds. Rekrutacji, a następnie z pracodawcą jest kluczowa. Ta pierwsza pozwala lepiej poznać ofertę pracy, przekonać się o tym czy oferta jest rzeczywiście tym czego szukamy oraz przygotować się na kluczową rozmowę z pracodawcą. Przemawia za nami nie tylko doświadczenie opisane w życiorysie, ale również sposób, w jaki o nim mówimy, udowadniamy je oraz to, jak się prezentujemy.
Gotowość Kandydatów do uczestnictwa w rozmowach kwalifikacyjnych w agencji doradztwa personalnego jest odzwierciedleniem stopnia dojrzałości danej branży na rynku rekrutacji. Dobrym przykładem jest rynek usług medycznych: tu rekrutacja od zawsze odbywała się bezpośrednio przez pracodawcę. Dowiaduje się on o ciekawych Kandydatach od swoich obecnych pracowników lub znajomych ze środowiska stanowiącego dosyć spójną i dobrze znającą się grupę zawodową. Nieliczni na tym rynku rekruterzy stykają się na co dzień z brakiem wiary w sensowność i skuteczność profesjonalnego procesu rekrutacji prowadzonego przez agencję doradztwa personalnego. Rynek ten rozwija się jednak bardzo intensywnie a, co za tym idzie, coraz częściej pracodawcy uciekają się do pomocy agencji w rekrutacji. Jest to doskonały moment, aby przewidujący Kandydaci, zainteresowani dynamicznie zmieniającym się rynkiem, mogli pełniej w nim uczestniczyć i zwiększać swoje szanse na otrzymanie najbardziej satysfakcjonującej propozycji zatrudnienia. Jednym ze sposobów na to jest uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej z doradcą w profesjonalnej agencji doradztwa personalnego.