Logo jobtime.pl

Skąd wziąć środki na założenie działalności gospodarczej?

Artykuł partnera

Rozwój przedsiębiorczości to postawa, której hołduje coraz więcej Polaków.

Skąd wziąć środki na założenie działalności gospodarczej?


Rozwój przedsiębiorczości to postawa, której hołduje coraz więcej Polaków. To osoby, które poważnie myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej. Jest to szansa na usamodzielnienie się, choć oczywiście obarczona jakimś ryzykiem. Na pewno trzeba mieć pomysł na swój biznes i jego wizję. Bez tego ani rusz, choć rzecz jasna dla wielu najważniejsze są fundusze. Skąd w związku z tym wziąć środki na założenie, a następnie rozwój firmy? Sposobów jest kilka.

Wkład własny lub prywatna pożyczka

W pierwszej kolejności odnieść się trzeba do własnych oszczędności, jeśli oczywiście takowe posiadacie. Nie każdy ma jednak na swoim koncie zgromadzonych kilkaset czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są wprawdzie biznesy, gdzie możemy zaczynać praktycznie od zera, ale na ogół jakiś wkład jest potrzebny. Często ta opcja odpada, tak samo zresztą, jak pożyczka od rodziny czy kogoś bliskiego.

Czasy, kiedy to o rodzinie wypowiadaliśmy się tylko w superlatywach, dawno minęły, choć wielu uważa, że w ogóle nie istniały. Dziś bliżej nam do stwierdzenia, iż z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach... szczególnie w kwestii finansowej. Ta opcja również jest mało prawdopodobna. Tak więc pieniędzy poszukać trzeba gdzieś „na zewnątrz”.

Kredyt

Ciekawą opcją może być kredyt w banku. Nie jest to zły wybór, choć obarczony sporym ryzykiem. Jeśli noga nam się powinie, a biznes nie wypali, najprawdopodobniej do końca życia będziemy dłużnikami banku. Kredyty takie oscylują bowiem w kwotach sześciocyfrowych. Spłacane są więc przez dziesięciolecia, podobnie jak hipoteki, choć okres kredytowania zależny jest od banku i wysokości pożyczki.

Dofinansowanie z PUP

Pieniądze na rozwój przedsiębiorczości mogą pochodzić z Funduszu Pracy. Po środki takie udać się należy do Powiatowego Urzędu Pracy. Aby je dostać, spełniać trzeba jednak kilka wymogów. O dofinansowanie na założenie działalności z PUP ubiegać się mogą osoby figurujące jako bezrobotne, które w ciągu dwunastu ostatnich miesięcy nie prowadziły własnej firmy. Dodatkowo będąc bezrobotnym, nie mogły odmówić podjęcia pracy zarobkowej proponowanej przez PUP, co często jest sporym problemem. Trudno bowiem zgodzić się na pracę w mało interesującej i nieperspektywicznej profesji, kiedy kusi nas własna działalność. Mimo wszystko taka opcja istnieje i wielu młodych przedsiębiorców się na nią decyduje.

Środki z Unii Europejskiej

W głowach wielu przedsiębiorców jest przekonanie, że Unia Europejska to studnia bez dna. Nie do końca jest to prawdą, choć rzeczywiście pieniądze na założenie działalności można tu dostać. Z jednej strony może to być dotacja, z drugiej z kolei mikropożyczka. Rodzaj finansowania zależny jest od wieku, statusu czy nawet miejsca realizacji projektu. Znaleźć trzeba więc program odpowiadający naszej działalności i złożyć wniosek. Oczywiście kandydat wnioskujący o środki z UE musi spełnić wiele wymogów. Warto więc zadbać o to, aby takim wnioskiem zajęli się specjaliści od pozyskiwania środków unijnych.

Jak widać w powyższym zestawieniu, środki na założenie i rozwój firmy pozyskać można na wiele sposobów. Który z nich jest najlepszy? Trudno określić, bo wszystkie mają swoje plusy i minusy. To już kwestia indywidualna.

Wyróżnij się na rynku pracy, czyli skuteczna nauka języka angielskiegoPoprzedni
Wyróżnij się na rynku pracy, czyli skuteczna nauka języka angielskiego
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytaj o ubezpieczenie grupoweNastępny
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytaj o ubezpieczenie grupowe