Praca na Litwie – ile można zarobić i czy to opłacalne?
- 2020-06-24 14:36:33
- 210
- Rynek pracy
Wielu naszych rodaków zamieszkuje tereny
Wielu naszych rodaków zamieszkuje tereny państwa litewskiego, co powoduje nieustanne, acz niezbyt popularne zainteresowanie tamtejszym rynkiem pracy. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się dla kogo praca na Litwie będzie opłacalna, jak przedstawiają się zarobki i płaca minimalna w tym kraju oraz czy praca na Litwie powinna być w ogóle brana pod uwagę.
Praca na Litwie
Litwa to niezbyt popularny kierunek emigracji zarobkowej, jednakże tutejszy rynek pracy może zaskoczyć niejednego. Zwłaszcza fachowców, którym nie udało się znaleźć zatrudnienia w Polsce. Gospodarka Litwy powoli się rozwija i do czasów wprowadzenia euro wzrosła minimalna krajowa i zarobki.
Litewski rynek pracy pożąda głównie trzy grupy pracowników. Kraj cierpi na niedobór specjalistów z zawodów fizycznych, głównie w branży budowniczej. Dzięki temu, Polacy mogą zdobyć atrakcyjne zatrudnienie, jednakże muszą liczyć się z konkurencją zza wschodniej granicy. Rozwijający się rynek pracy ma zapotrzebowanie także na pracowników z branży IT. Obecnie ten sektor oferuje jedne z największych zarobków na Litwie. Wykształceni i doświadczeni informatycy mają naprawdę sporo ofert pracy o atrakcyjnym wynagrodzeniu. Bez większych problemów znajdzie się również praca w handlu i to na stanowiskach średniego oraz wyższego szczebla. Warunkiem jest tu jednak doświadczenie.
Płaca minimalna na Litwie i średnie zarobki
W wielu krajach ustalana z góry płaca minimalna będzie miała realny wpływ na kształtowanie się średnich zarobków. Nie inaczej jest na Litwie, gdzie od 2015 roku można zauważyć dynamiczne wzrosty wynagrodzenia minimalnego. Jest to zasługą głównie wprowadzenia euro, jako waluty narodowej.
Minimalne litewskie wynagrodzenie rośnie regularnie od czasy przyjęcia euro. Ostatnia podwyżka miała miejsce w 2019 roku, podczas gdy dotychczasową minimalną krajową podnieśli z 400 na 555 euro.
W 2019 roku na Litwie średnie zarobki przekraczały 800 euro, a z początkiem roku 2020 wynosiły już nawet 900 euro. Kwota ta dotyczy głównie większych miast. Różnice płac między Litwą a Polską nie są duże, jednakże Litwa pod tym względem z Polską przegrywa.
Średnie zarobki na Litwie w poszczególnych branżach
- Administracja - 743 euro brutto
- Rolnictwo i przemysł spożywczy - 766 euro brutto
- Bankowość - 994 euro brutto
- Przemysł samochodowy - 840 euro brutto
- Handel - 888 euro brutto
- Budownictwo - 960 euro brutto
- Finanse - 976 euro brutto
- Edukacja - 674 euro brutto
- IT - 1 292 euro brutto
- Marketing - 961 euro brutto
- Służba zdrowia - 707 euro brutto
- Górnictwo i przemysł metalurgiczny - 976 euro brutto
- Farmaceutyka - 1 054 euro brutto
- Produkcja - 828 euro brutto
- Nowe technologie - 1 298 euro brutto
- Turystyka i gastronomia - 669 euro brutto
- Transport i logistyka - 880 euro brutto.
Czy praca na Litwie się opłaca?
Zarobki na Litwie są niewiele niższe niż w Polsce, ale systematycznie rosną. A to bardzo dobra prognoza na przyszłość. Niestety wraz ze wzrostami pensji wzrastają także ceny produktów oraz koszty utrzymania.
Większość produktów spożywczych jest minimalnie droższych niż w Polsce. Więcej kosztuje także paliwo, a co za tym idzie – również transport. Ceny za mieszkania w zależności od miejsca mogą się wahać nawet od 320 do 600 euro miesięcznie bez rachunków za media.
Jeżeli interesują Cię i poszukujesz oferty pracy Litwa - sprawdź oferty.