Wynagrodzenie - jak negocjować z przyszłym pracodawcą?
- 2010-03-31 14:36:32
- 408
- Zarobki i negocjacje
Przyjęcie nowej oferty pracy jest bardzo trudnym krokiem w naszej karierze zawodowej. Aby dokonać prawidłowego wyboru musimy przeanalizować wszystkie za i przeciw, zastanowić się nad każdym aspektem oraz nad wynagrodzeniem jakie chcemy osiągnąć. Należy pamiętać, że rozmowa z przyszłym pracodawcą na temat wynagrodzenia będzie zawsze negocjacją. Aby być w pełni zadowolonym ze zmiany pracy należy przygotować się do niej starannie. Jeśli mamy duże doświadczenie, umiejętności poparte sukcesami tym łatwiej będzie nam wynegocjować odpowiednie warunki zatrudnienia. Wtedy to przyszły pracodawca będzie
Przyjęcie nowej oferty pracy jest bardzo trudnym krokiem w naszej karierze zawodowej. Aby dokonać prawidłowego wyboru musimy przeanalizować wszystkie za i przeciw, zastanowić się nad każdym aspektem oraz nad wynagrodzeniem jakie chcemy osiągnąć. Należy pamiętać, że rozmowa z przyszłym pracodawcą na temat wynagrodzenia będzie zawsze negocjacją. Aby być w pełni zadowolonym ze zmiany pracy należy przygotować się do niej starannie. Jeśli mamy duże doświadczenie, umiejętności poparte sukcesami tym łatwiej będzie nam wynegocjować odpowiednie warunki zatrudnienia. Wtedy to przyszły pracodawca będzie walczył o tak doświadczonego pracownika. Aby starannie przygotować się do negocjacji należy przede wszystkim zebrać informacje z rynku, dowiedzieć się, jacy specjaliści będą poszukiwani, jak kształtują się zarobki na różnych stanowiskach ? w czym na pewno pomoże portal eurojobs. Zastanówmy się również, co poza płacą będzie dla nas korzystne, samochód, laptop, różne bony, ubezpieczenie medyczne i inne dodatki pozapłacowe? Być może tego typu bonusy będą bardziej atrakcyjne i zrekompensują nam niższą pensję?
Ważnym krokiem przygotowującym do negocjacji jest ustalenie BATNY(Best Alternative To a Negotiated Agreement) ? najlepszej z alternatyw negocjowanego porozumienia. Będzie to kwota, która nas satysfakcjonuje. Najlepiej będzie, jeśli rozpoczniemy negocjacje od stawki powyżej naszej BATNY, dzięki temu zyskujemy pole do manewru.
W negocjacji pomagają nam różnego rodzaje technik. Jest ich bardzo wiele, opisane są w różnej literaturze i warto z nich korzystać. Wspomnę tu zaledwie o kilku podstawowych technikach stosowanych w każdego rodzaju negocjacjach, również podczas rozmów o wynagrodzeniu.
- Techniki odwoływania się do emocji i faktów ? używając stwierdzeń odwołujących się do emocji, np.: ??trzeba być rozsądnym, aby?? lub do faktów: ??specjaliści na tym stanowisku są poszukiwani??, przywoływanie liczb oraz statystyk również pomogą w rozmowie
- ?Stawianie granic? ? w pierwszym kroku przekazujemy informację zwrotną na temat propozycji pracodawcy, w drugim stawiamy warunek realny do wykonania, na zakończenie jego wykonanie.
- Uprzedzanie ? technika przyznania się do błędu, zanim druga strona zacznie o nim mówić. Zawsze można popełnić błąd w negocjacji i czasem warto jest przyznać się do niego, aby zyskać przychylność pracodawcy.
- Efekt pierwszego wrażenia ? zwykle liczą się pierwsze minuty, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Nasz wygląd, słowa, ton głosu wszystko wpływa na wywarcie pierwszego wrażenia, ważny jest uśmiech na twarzy, ubiór oraz gesty.
- Podkreślanie własnych walorów ? tu należy pamiętać o umiarze, nie możemy przechwalać się swoimi sukcesami, staramy się przedstawić własną osobę w jak najlepszym świetle.
- Asertywność ? bardzo przydatna w negocjacji, czasem należy stanowczo powiedzieć ? NIE
Wymienione techniki odpowiednio stosowane pomogą nam w wynegocjowaniu kwoty.
W negocjacjach wynagrodzeń często mówi się również o metodzie Noela Smith-Wenkle`a. Metoda ta często opisywana jest w literaturze. Główne jej założenie brzmi: postaraj się, aby to pracodawca pierwszy zaproponował swoje warunki! Taka taktyka daje przewagę. Wiemy, jaką kwotę chce zaproponować nam pracodawca i teraz możemy śmiało negocjować dalej.
Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Państwu w wynegocjowaniu wymarzonej pensji. Poniżej przedstawiam kilka punktów, o których warto pamiętać:
- Starannym przygotowaniu się ? z pomocą portalu
- Zawsze zaczynaj od wyższej kwoty, którą chciałbyś wynegocjować, dzięki czemu stworzysz pole do negocjacji
- Zaproponuj pracodawcy, aby on pierwszy przedstawił swoją ofertę!
- Pamiętaj o dodatkach pozafinansowych ? mogą być bardziej korzystne.
- Nie denerwuj się i nie podejmują pochopnych decyzji, zastanów się nad każdą propozycją!
Życzę powodzenia w negocjacjach!
Artykuł partnerski:
Autor artykułu: HAYS Poland
Źródło: Eurojobscee.com, maj 2008