Czy warto starać się o licencję zawodową?
- 2010-04-01 14:36:32
- 223
- Zdobywanie wiedzy
Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy zadajemy sobie pytanie: co zrobić by zwiększyć nasza pozycje, by wśród pojawiających się móc ofert wybierać te najlepsze najbardziej interesujące. Standardem wydają się być: wyższe wykształcenie, różnego rodzaju kursy czy studia podyplomowe z obszaru nieruchomości. Ale czy posiadanie bardzo trudnej do zdobycia licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami jest przepustka do zrobienia oszałamiającej kariery zawodowej? Właśnie na to pytanie postaram się odpowiedzieć. Od stycznia 2008 uległy zmianie przepisy w zakresie uzyskania kwalifikacji zawodowyc
Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy zadajemy sobie pytanie: co zrobić by zwiększyć nasza pozycje, by wśród pojawiających się móc ofert wybierać te najlepsze najbardziej interesujące. Standardem wydają się być: wyższe wykształcenie, różnego rodzaju kursy czy studia podyplomowe z obszaru nieruchomości. Ale czy posiadanie bardzo trudnej do zdobycia licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami jest przepustka do zrobienia oszałamiającej kariery zawodowej? Właśnie na to pytanie postaram się odpowiedzieć.
Od stycznia 2008 uległy zmianie przepisy w zakresie uzyskania kwalifikacji zawodowych. W chwili obecnej aby zdobyć uprawnienia pośrednika w obrocie nieruchomościami trzeba mieć ukończone studia wyższe, studia podyplomowe oraz przynajmniej półroczną praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Obecna procedura kwalifikacyjna nie wymaga przystępowania do trudnego i bardzo selektywnego egzaminu sprawdzającego wiedze nie tylko z zakresu nieruchomości. Obiektywnie rzecz biorąc uzyskanie licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami jest wiec o łatwiejsze niż było to rok czy dwa lata temu. Stad wartościowanie tego typu kwalifikacji również może być trochę inne, posiadanie licencji zawodowej nie staje się tym samym czymś unikalnym jak to było do tej pory. Nie należy jednakże deprecjonować jakości zdobytych uprawnień zawodowych, bo w dużym stopniu sa one świadectwem naszej wiedzy na określony temat. I niejednokrotnie podkreśleniem umiejętności popartych określonym doświadczeniem zawodowym.
Warte zaznaczenia jest również to, ze licencja zawodowa jest bardzo ważna, gdy planujemy założyć własną działalność gospodarcza. Zasady pracy agentów (a dokładnie ? "pośredników w obrocie nieruchomościami", "agent" to określenie potoczne) reguluje kilka aktów prawnych, przede wszystkim ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 z późniejszymi zmianami. Pośrednik musi posiadać licencję zawodową uprawniającą do wykonywania zawodu, jeżeli chce bezpośrednio uczestniczyć przy podpisywaniu choćby umowy kupna - sprzedaży mieszkania. Firmy działające w branży nieruchomości deklarują, że zależy im na posiadaczach licencji. Nawet, jeżeli dana osoba nie ma tej licencji ważne dla pracodawcy jest to czy pracownik planuje jej zdobycie. Będzie to nie tylko dowodem konkretnej wiedzy, ale również determinacji i motywacji by ?związać się? z nieruchomościami na dłużej.
Dobry pracownik pośrednik to nie tylko osoba, która ma uprawnienia zawodowe to przede wszystkim osoba, która ma doświadczenie oraz wiedze poparta praktyka. I te dwa czynniki wydaja się być czynnikami sukcesu. Nabyta wiedza teoretyczna musi być poparta konkretnymi praktycznymi umiejętnościami najchętniej kilkuletnim doświadczeniem w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jeżeli nie mamy takich możliwości zaczynajmy od staży, praktyk, wykorzystujemy każdą nadążająca się okazje by wiedze zdobyta na studiach moc wykorzystywać w konkretnym działaniu.
Prawda również jest taka, że ukończone studia, praktyki i zdobyta licencja dają tylko bardziej ogólny pogląd na całość kwestii związanych z pośrednictwem. Daną specjalizacje tak naprawdę możemy rozwinąć poprzez konkretne działanie w tego typu firmie. Jeżeli zamierzamy specjalizować się w sprzedaży mieszkań tylko doświadczenie po stronie takiej agencji lub dewelopera pozwoli nam na rozwinięcie tej specjalizacji.
Podsumowując tak naprawdę pracodawca będzie oczekiwał od nas konkretnych umiejętności a posiadana licencja staje się atutem, który nie tylko daje większe szanse na rynku pracy ale zwiększa również możliwości (nie tylko finansowe) w obecnym miejscu zatrudnienia.
Artykuł partnerski:
Autor artykułu:
Agnieszka Suter, Consultant , Hays Construction [&] Property
Źródło:
Eurojobscee.com, październik 2008