Jak nas widzą, tak nas piszą – czyli w co powinniśmy się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną
- 2009-07-02 14:36:32
- 380
- Rozmowa o pracę
Jak nas widzą, tak nas piszą – czyli w co powinniśmy się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną
Nie powinno się oceniać osoby na podstawie jej ubioru, a już na pewno nie decydować na jego podstawie o przyjęciu do pracy. Człowiek jest jednak tylko człowiekiem i większość emocji, jakie wzbudza w nas druga osoba opiera się na wrażeniu wizualnym, nie na informacjach zawartych w CV. Nie należy zatem bagatelizować tego aspektu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także potem, już w trakcie pracy. Dobry wygląd może mieć większy wpływ na sposób postrzegania nas przez inne osoby niż myślimy, warto zatem w niego zainwestować.
Jaki zatem powinien być nasz strój na rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim: klasyczny, zaraz potem: schludny, stonowany, elegancki i dostosowany do danego stanowiska i firmy. Kanony obowiązujące zarówno dla Pań jak i dla Panów dotyczą m.in.:
- kolorów: najlepiej widziane są granat i szarość. Dopuszczalne mogą być również beż i brąz,
- rodzaju stroju: przyjmuje się, że na rozmowę kwalifikacyjną powinno się ubrać garnitur (zamiennie garsonkę),
- koszula: biała bądź w innym jasnym kolorze, w przypadku Panów zawsze z długim rękawem, w przypadku Pań: bez głębokiego dekoltu,
- fryzura: czysta, ładna, klasyczna. Ekstrawagancja nie jest tu pożądana,
- paznokcie: czyste i zadbane. W przypadku Pań lepiej zrezygnować z kolorowego lakieru,
- buty: wypolerowane, czyste,
Przyjrzymy się bliżej najpierw strojowi dla Pań. Jeśli do żakietu wybieramy spódniczkę, jej długość nie powinna być krótsza niż do poziomu kolan. Jeśli źle się czujemy w takiej długości, zawsze pewną alternatywą mogą być spodnie. Jeśli jednak wybieramy spódniczkę obowiązkowe będą rajstopy, do tego pełne buty, najlepiej na płaskim obcasie. Torebka – dostosowana pod względem kolorystycznym do reszty stroju, niewielka, elegancka. Biżuteria: delikatna, dopuszczalne są niewielkie kolczyki, zegarek. Makijaż: naturalny, w stonowanej kolorystyce.
Co do Panów: do garnitury obowiązkowo zakładamy krawat, również w stonowanych kolorach, dopasowany do reszty stroju. Z biżuterii wystarczy zegarek, obrączka (jeśli posiadamy). Dokumenty rekrutacyjne przynosimy w teczce, papierowej lub skórzanej.
Troszkę inaczej sprawa wygląda w przypadku stanowisk, na których liczy się kreatywność kandydatów. Tutaj można sobie pozwolić na pewną ekstrawagancję, ale też z umiarem. W takim czy innym przypadku, nasz strój powinien być przede wszystkim czysty i zadbany. CV jest naszą wizytówką, ale nasz wygląd także. Wbrew pozorom wiele mówi o człowieku.