Logo jobtime.pl

Siedem rzeczy, o których musisz pamiętać na rozmowie kwalifikacyjnej

Kiedy zamierasz wykonać wielki skok w twojej karierze ? awans, który zbliży Cię do czołówki w biznesie lub firmie ? proces kwalifikacyjny prawdopodobnie będzie inny od tych, których doświadczyłeś do tej pory. Im bardziej doświadczona jest osoba albo ludzie, którzy przeprowadzają rozmowę, tym mocniej sprecyzowane będą ich wyobrażenia na temat tego, czego i kogo szukają. Wiedzą, że kontynuacja ich własnego sukcesu zależy od tego, czy zatrudnią najlepszych specjalistów.

Kiedy zamierasz wykonać wielki skok w twojej karierze ? awans, który zbliży Cię do czołówki w biznesie lub firmie ? proces kwalifikacyjny prawdopodobnie będzie inny od tych, których doświadczyłeś do tej pory. Im bardziej doświadczona jest osoba albo ludzie, którzy przeprowadzają rozmowę, tym mocniej sprecyzowane będą ich wyobrażenia na temat tego, czego i kogo szukają. Wiedzą, że kontynuacja ich własnego sukcesu zależy od tego, czy zatrudnią najlepszych specjalistów.

Jak masz więc udowodnić tej elicie swoją gotowość do ciężkiej pracy? Myśląc jak jeden z nich. Ta rozmowa kwalifikacyjna będzie inna od wszystkich innych, ale będzie to twoja najlepsza szansa do tego aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na osobach podejmujących wszelkie decyzje. Jest kilka kluczowych punktów , z którymi musisz się zapoznać aby do tej elity dotrzeć. Oto kilka rad, które pomogą Ci odnieść sukces:

1. Pokaż swoje pole widzenia

Każdy z kandydatów na rozmowie może posiadać pewną wiedzę cenną w biznesie. Ale kandydat, który wychodzi poza zwykłe informacje i wykazuje zdolności do ich wykorzystania jest bardziej prawdopodobnym kandydatem do otrzymania pracy. Kierownicy i menadżerowie ogólnie chcą ludzi, którzy poświęcają pracy wiele swojej uwagi i mają szerokie pole widzenia.

Rada: Pokaż, że rozpoznajesz wzorce i rozumiesz ich ważność; że wiesz jak wykorzystywać i syntetyzować informacje.

2. Dowiedz się, co nie daje szefowi spać po nocach

Odrób swoją pracę domową tak, abyś orientował się nie tylko w pracy czy awansie, o który się ubiegasz, ale także w pracy kierowników na wyższym stanowisku. Wiesz komu ci ludzie zdają raporty albo które kwestie są najważniejsze dla szefa twojego szefa?

Rada: Niech ta wiedza będzie częścią twojej rozmowy kwalifikacyjnej. Okaż zainteresowanie nie tylko specyfikacjami dotyczącymi twojego stanowiska, ale także produktami firmy na rynku.

3. Zadawaj pytania. Szukaj odpowiedzi.

Starsi menadżerowie szukają kandydatów, którzy myślą kreatywnie i skupiają się na znajdowaniu rozwiązań. Mniej istotne jest to czy wykażesz znajomość szczegółów problemów, z którymi firma się boryka, ważniejsze jest wykazanie gotowości do wyszukiwania różnych opcji i rozwiązania problemów.

Rada: Zastanów się nad problemami, z którymi borykałeś się w przeszłości i które udało ci się rozwiązać. Wykaż gotowość do stawienia czoła najtrudniejszym kwestiom.

4. Pokaż swoje oblicze

Szanse są po stronie każdego z kandydatów na rozmowie, który pokaże swoją siłę i wyższość nad innymi i ty też powinieneś to zrobić. Ludzie u szczytu chcą mieć wokół siebie osoby, które nie boją się zabierać głosu i będą z pewnością siebie forsować swoje pomysły. To jedyna droga aby być częścią tego procesu.

Rada: Przygotuj sobie przykład z przeszłości, w którym nie bałeś się wychylić a twoje działania pomogły wprowadzić prawdziwą zmianę na lepsze.

5. Pokaż także swoją delikatniejszą stronę

Tak, powinieneś zabierać głos i forsować swoje pomysły. Ale będą chwile, w których szefostwo będzie chciało - a nawet będzie potrzebowało ? abyś przyjął decyzje, które już zostały podjęte, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz.

Rada: Przypomnij sobie swoje doświadczenia, o których możesz wspomnieć w czasie dyskusji aby ukazać, że jesteś osobą potrafiącą sprostać wyzwaniom dynamicznego środowiska.

6. Słuchaj

Jeśli zależy ci na tym aby jasno pokazać na rozmowie kwalifikacyjnej, że nie jesteś osobą zbyt nieśmiałą aby zabierać głos, chcesz aby było jasne, że nie jesteś niepewny siebie czy zbyt pochłonięty chęcią dominacji, zademonstruj że jesteś osobą, która potrafi słuchać innych bez chęci bycia zbytniej gorliwości do tego aby przerywać dialog.

Rada: Zadawaj konstruktywne pytania, które wynikają z niejasności zadawanych tobie pytań. Na przykład, jeśli zostałeś zapytany co byś zrobił w określonej sytuacji pokonaj chęć udzielenia odpowiedzi zanim samemu nie zadasz kilku pytań.

7. Myśl pozytywnie

Jeśli jest jedna rzecz, do której kierownicy firmy czują powszechny wstręt, to jest to z pewnością skomlenie jęczenie. Pamiętaj, że każdy zatrudniający szef chce zatrudnić gracza drużyny, który wniesie trochę pozytywnej energii i prawdziwej inicjatywy do pracy. Przygotuj sobie kilka przykładów prawidłowych sugestii do rozwiązania niektórych problemów czy tematów, w których przejąłeś inicjatywę aby pokazać ludziom twoje zalety.

Rada: Trzymaj się z daleka od wszelkiej krytyki twoich poprzedników, nawet jeśli zostaniesz do tego sprowokowany.

Biuro w kamienicy czy w biurowcu? Wszystkie Poprzedni
Biuro w kamienicy czy w biurowcu? Wszystkie "za" i "przeciw".
Proces rekrutacjiNastępny
Proces rekrutacji